افزونه نقشه نشان وردپرس جایگزین نقشه گوگل

چرا به  جایگزین نقشه گوگل نیازمندیم؟

همانطور که حتماً در خبرها خوانده یا شنیده‌اید چندی پیش گوگل تغییرات بنیادی را در سیاست‌های خود در قبال سرویس‌های نقشه اعمال کرده و تا ۲۶ تیرماه ۹۷ به توسعه‌دهندگان برای ثبت اطلاعات کارت اعتباری خود فرصت داده بود. این تغییر سیاست گوگل از یک طرف و تحریم دامنه‌های ir. از سوی گوگل از طرف دیگر باعث شده‌است تا تمامی افزونه‌هایی که قبلاً با مپ گوگل (Google Maps) کار می‌کرده‌اند برای کاربران ایرانی غیرقابل استفاده شوند. از همین رو مدیران وب‌سایت‌های مبتنی بر WordPress نیازمند یافتن جایگزین مناسبی برای سرویس نقشه‌ی گوگل در وب‌سایت خود هستند.در ادامه می خواهیم به معرفی یک افزونه ایرانی که به رفع این نیاز پرداخته است می پردازیم. پس با ما همراه باشید با معرفی افزونه وردپرسی نشان …

افزونه نقشه نشان وردپرس

کاربردهای افزونه نقشه وردپرس

بسیاری از وب‌سایت‌هایی که از سیستم مدیریت محتوای WordPress استفاده می‌کنند در بخش‌هایی از وب‌سایت خود از جمله صفحه‌ی تماس با ما، از نقشه‌ی گوگل برای جانمایی موقعیت جغرافیایی خود استفاده می‌کنند. همچنین سایت‌های مبتنی بر وردپرسی که تمام یا بخشی از حوزه‌ی فعالیت‌شان در زمینه انتشار اطلاعات مکان‌محور مانند نمایش مکان رستوران‌ها یا نمایندگی‌های یک شرکت و مانند این‌ها بر روی مپ می‌باشد نیز از این سرویس گوگل بهره می‌برند. سایت‌های تخصصی دیگری نیز بر پایه‌ی وردپرس وجود دارند که نیازمند نمایش نقشه در سایت خود هستند.

از چه افزونه‌ای به عنوان جایگزین نقشه‌ی گوگل استفاده کنیم؟

زیرساخت توسعه‌ی نقشه‌ی نشان به عنوان یک سرویس خوب و قابل اعتماد در زمینه‌ی راهکارهای مبتنی بر نقشه، پلاگین نقشه‌ی نشان را برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس توسعه داده است. این افزونه که در حال حاضر نسخه‌ی 1.1.1 آن منتشر شده است این امکان را به مدیران وب‌سایت‌ها می‌دهد تا به سادگی نقشه‌هایی متنوع ایجاد و بدون هیچ محدودیتی، در صفحات مختلف وب‌سایت خود قرار دهند. در این نسخه مدیران سایت‌ها و توسعه‌دهندگان، امکان ایجاد نقشه‌های متنوع در استایل‌ها و ابعاد متفاوت را دارند.

نسخه‌های بعدی این افزونه نیز به زودی آماده و منتشر می‌گردند. برخی از قابلیت‌هایی نسخه‌ی جدید عبارتند از:

  • نمایش اطلاعات بر روی مارکر
  • امکان نمایش مارکرهای متنوع
  • ترسیم خط و چندضلعی بر روی نقشه
  • و …

چطور از پلاگین نقشه‌ی نشان استفاده کنم؟

ابتدا با ثبت‌نام (رایگان) در پنل توسعه‌دهندگان نشان و تکمیل موارد خواسته‌شده در فرم مربوطه، یک کلید دسترسی (API Key) برای Web Map SDK دریافت کنید. در هنگام ایجاد نقشه در سایت‌تان به این کلید نیاز خواهید داشت.

با مراجعه به صفحه‌ی این پلاگین در مخزن افزونه‌های سایت وردپرس و یا جستجوی عبارت نقشه نشان در بخش افزودن افزونه در پنل مدیریت وردپرس سایت خود می‌توانید مانند سایر افزونه‌های وردپرس آن را نصب و استفاده نمایید:

افزونه نقشه نشان وردپرس

پس از نصب و فعال کردن افزونه، در منوی اصلی پنل مدیریت وردپرس گزینه‌ی جدیدی با عنوان نقشه‌ی نشان افزوده می‌شود. از طریق این گزینه و آیتم‌های زیرمجموعه‌ی آن می‌توانید لیست نقشه‌های ایجاد شده را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید از طریق ابزار تولید نقشه، یک مپ با استایل و خصوصیات موردنظرتان ایجاد و سپس از shortcode تولید شده در برگه‌های سایت خود استفاده نمایید:

افزونه نقشه نشان وردپرس

برای ایجاد یک نقشه‌ی جدید کافیست با انتخاب گزینه‌ی ساخت نقشه‌ی جدید وارد صفحه‌ی ابزار تولید نقشه‌ی نشان شوید. در این صفحه ابتدا باید API Key که از پنل توسعه‌دهندگان نشان به صورت رایگان دریافت کرده‌اید را در قسمت مربوطه وارد کنید:

افزونه نقشه نشان وردپرس

پس از وارد کردن API Key نقشه فعال شده و می‌توانید سایر تنظیمات مربوط به آن را به دلخواه خود تغییر دهید:

افزونه نقشه نشان وردپرس

در مطلب بعد به روش استفاده از افزونه‌ی نقشه‌ی نشان برای ایجاد نقشه‌های داینامیک می‌پردازیم. توسط این قابلیت، توسعه‌دهندگان و مدیران سایت می‌توانند از طریق یک shortcode استاندارد به آسانی نقشه‌های موردنظر خود را ایجاد و منتشر کنند. با شورتکد نقشه‌ی داینامیک می‌توان علاوه بر استفاده در برگه‌ها، از طریق کدنویسی نیز اقدام به تولید نقشه نمود.

منبع: بلاگ نشان