روانشناسی رنگ ها – قسمت دوم

دسته بندی ها: رابط کاربری, گرافیک, مقاله 5,366 بازدید
روانشناسی رنگ ها

انتخاب رنگ ها معمولا به تجارب و اولویت های ما بستگی دارند اما علاوه بر آن ها یک سری سیگنال های جهانی در موردشان وجود دارد. انتخاب یک رنگ درست می تواند یک انتخاب پرچالش باشد. بر انتخاب های یک فرد چیز هایی مثل جنسیت سن و مذهب می تواند تاثیر گذار باشد. محققان در مطالعه ای تحت عنوان “تاثیر رنگ بر روی بازاریابی” دریافتند که تا 90 درصد از تصمیمات ناگهانی در مورد محصولات ساخته شده تنها می تواند بر اساس رنگ باشد.در ادامه می خواهیم به توضیحاتی در خصوص روانشناسی رنگ ها بپردازیم پس با قسمت دوم این مقاله با ما همراه باشید…

معانی رنگ ها

از هر ویژگی تکاملی و پس زمینه فرهنگی، فرهنگ غربی رنگ های اصلی را با ایده ها و احساسات زیر پیوند می دهد.

قرمز: نشان دهنده ی شادی، انرژی و اشتیاق – در فرهنگ غرب بیان کننده ی عشق است. با این حال می تواند نشان دهنده ی خشم نیز باشد.

سبز: نشان دهنده ی زندگی و طبیعت است. برای ناظر همراه با احساسات مثبتی مانند آرامش و امید است. همچنین نشان دهنده سخاوتمندی، امنیت ، هماهنگی و رشد است.

زرد: رنگ آفتاب است. الهام بخش شادی و خوشبختی و نماد دوستی و باز بودن و آزادی است. می تواند بر روی روحیه فرد تاثیر مثبت بگذارد.

آبی: رنگی سرد و آرام نماد آسمان و آب و نشان دهنده ی صلح، اعتماد و امنیت است.

 

روانشناسی رنگ ها در طراحی وب

در طراحی یک وب سایت بی شک قابلیت استفاده و زیبایی کلیدی ترین عناصری ست که باید در نظر گرفت.اما این برای هدایت وب سایت شما به سمت موفقیت تبدیل شدن به برترین کافی نخواهد بود.

در حقیقت، کدگذاری رنگ می تواند نقش مهمی در هدایت وب سایت شما به سمت برترین شدن داشته باشد.همان طور که گفتیم ترکیبات رنگ می تواند نقش مهمی بر واکنش کاربران در هنگام ورودشان به وب سایت شما داشته باشد.

به طور کلی، وب سایت ها از هر دو نوع رنگ خنثی و اصلی استفاده می کنند. رنگ ها خنثی به رنگ هایی مثل سیاه، سفید و خاکستری می گویند که معمولا در پس زمینه استفاده می شوند و رنگ های اصلی به رنگ های روشنتری می گویند که در جزئیات و سایر عناصر پیش زمینه استفاده می شود.در طراحی هایی که اخیرا انجام می شود رنگ هاب خنثی اغلب از لحاظ چگالی نسبت به رنگ های اصلی غالب هستند.

رنگ هایی مثل قرمز، زرد و نارنجی که رنگ های گرم هستند برای جلب توجه ناظر به یک سری عناصر خاص مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال در استفاده از این رنگ ها باید احتیاط کرد زیرا که استفاده بیش از اندازه از آنها در یک صفحه موجب از بین رفتن همبستگی مثبت این رنگ شده و ارائه دهنده ی احساساتی مانند خشم می شود. برعکس، ترکیبی از رنگ هایی مانند سبز و آبی میتواند یک ا

رنگ های گرم مانند قرمز، زرد و نارنجی بسیار قوی هستند و برای جلب توجه ناظر بر عناصر خاص مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، هنگامی که بیش از حد اغلب در یک صفحه استفاده می شود، این رنگ پتانسیل همبستگی مثبت خود را از دست می دهد و موجب احساسات منفی مانند تجاوز و خشم می شود. برعکس، هنگامی که ترکیبی از رنگ های مختلف سبز و آبی است، یک اثر آرام بخش به دست می آید. آبی نیز وفاداری و امنیت را به ارمغان می آورد.

درک برخی از رنگ ها بستگی به سایه هایی که در کنار آن استفاده می کند دارد. به عنوان مثال، سایه های ظریف معمولا توجه کاربر را جذب نمی کند اما زمانی که در کنار برخی از رنگ ها استفاده می شوند می توانند حس هماهنگی و تعادل را به وجود آورند.

کدگذاری رنگ ها و دکمه ها

کاربران و بازدید کنن به صورت آگاهانه و یا نا خود آگاه تحت تاثیر کدگذاری که انجام شده قرار می گیرند و اغلب با توجه به احساساتی که به رنگ خاصی مرتبط می شوند عمل می کنند. بنابراین،به طور مثال تغییر رنگ دکمه های فراخوان اغلب موجب بهبود قابل توجهی در استفاده از آن ها خواهد شد.

محققین بر این ادعا هستند که رنگ های گرم روشن، مانند قرمز، نارنجی و زرد، دارای بالاترین نرخ تبدیل هستند. سبز نیز یک گزینه عالی است. چرا که اکثر مردم این رنگ را با “چراغ سبز” مرتبط میدانند، بنابراین با کلیک بر روی آن احساس انجام یک کار درست را دارند. برعکس، رنگ های تیره مثل سیاه و سفید، خاکستری تیره یا قهوه ای دارای نرخ تبدیل بسیار پایینی هستند که باید از استفاده از آنها اجتناب کرد.

خلاصه

در نتیجه، توجه به انجمن های روانشناختی که توسط رنگ های خاص و عناصر طراحی در مخاطبان مورد نظر ایجاد می شود، یک گام کلیدی در طراحی یک وب سایت موفق است. مفاهیم قرض گرفته شده از روانشناسی رنگ ها می توانند به هر دو طراح و کارآفرینان دیجیتال برای تصمیم گیری درست در مراحل اولیه فرآیند طراحی کمک کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


یک دیدگاه “روانشناسی رنگ ها – قسمت دوم
  1. صالح طالبی

    بسیار خوب بود ، استفاده بردم….

    2018-10-10 | 14:06 پاسخ دادن