روانشناسی رنگ ها – قسمت اول

دسته بندی ها: رابط کاربری, گرافیک, مقاله 2,513 بازدید
روانشناسی رنگ

انتخاب رنگ ها معمولا به تجارب و اولویت های ما بستگی دارند اما علاوه بر آن ها یک سری سیگنال های جهانی در موردشان وجود دارد. انتخاب یک رنگ درست می تواند یک انتخاب پرچالش باشد. بر انتخاب های یک فرد چیز هایی مثل جنسیت سن و مذهب می تواند تاثیر گذار باشد. محققان در مطالعه ای تحت عنوان “تاثیر رنگ بر روی بازاریابی” دریافتند که تا 90 درصد از تصمیمات ناگهانی در مورد محصولات ساخته شده تنها می تواند بر اساس رنگ باشد.در ادامه می خواهیم به توضیحاتی در خصوص روانشناسی رنگ بپردازیم پس با قسمت اول این مقاله با ما همراه باشید…

روانشناسی رنگ ها – قسمت اول

بر طبق آمار تنها یک دهم ثانیه طول می کشد تا ما در مقابل یک فرد موضع بگیریم.وب سایت ها نیز به همین شکل هستند. طی مطالعه ای که گوگل در سال 2012 تحت عنوان ” نقش پیچیدگی بصری و پیش نمونه برداری در مورد اولین تصور از وب سایت ها: کار برای درک مفاهیم زیبایی شناختی ” انجام داد تایید کرد که کاربران برای رسیدن به یک نظر در مورد وب سایت شما کمتر از 50 میلی ثانیه نیاز دارند. به عبارت دیگر بعد از تنها 0.05 ثانیه، کاربر این تصمیم را گرفته که در وب سایت شما بماند یا آن را ترک کند.

پس برداشت های اول بسیار مهمند، اولین تصوری که کاربر از وب سایت شما می کند می تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد به طور مثال عواملی مانند ساختار، فاصله، فونت ها و البته رنگ ها و ترکیب رنگی که در وب سایت خود استفاده کرده اید می توانند بر اینکه کاربری که وارد وب سایت شما شد چه تصمیمی بر ماندن یا نماندن در آن صفحه بگیرد خواهد داشت.

 

روانشناسی رنگ چیست؟

مغز انسان نقش بسیار مهمی در درک یک رنگ دارد. درحقیقت گرچه ما تمایل داریم رنگ را به عنوان یک جسم فیزیکی در نظر داشته باشیم اما در واقع رنگ یک پدیده ی روانشناختی است. تحقیقات علمی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که تصوری که ما از یک رنگ داریم می تواند بر اساس ادراک ما متفاوت باشد.

رابطه میان رنگ ها و مغز انسان بسیار پیچیده است، نه تنها رنگ ها در مغز انسان درک می شوند بلکه عمیقا روان ما را تحت تاثیر قرار می دهند.کارشناسان بر این ادعا هستند که افراد ناخود آگاه رنگ خاصی را با پیام های خاص اجتماعی یا فرهنگی مرتبط می کنند. یک مطالعه منتشر شده در مجله تحقیقات بازاریابی نشان داده است که مشتریان در واقع 15 درصد احتمال بازگشتشان به یک فروشگاه با رنگ آبی نسبت به یک فروشگاه با ریگ نارنجی بیشتر است. پس این ثابت می کند که رنگ نه تنها بر احساسات بلکه بر عملکرد ما نیز تاثیر می گذارد.

روانشناسی رنگ به ترکیبی از پیشنهادات علمی، روانشناختی و فرهنگی متکی است. در حقیقت چگونگی واکنش ما نسبت به رنگ ها، به واسطه ویژگی های تکاملی جهانی و زمینه های فرهنگی خاص ما تعیین می شود.

محقق ها بر ای باورند که روش هایی که برخی از رنگ ها را به احساسات یا رویداد ها نسبت می دهد را می توان بخشی از تکامل دانست. به طور مثال، به دلیل ارتباط رنگ قهوه ای با پوسیدگی محصولات، عده کمی هستند که این رنگ را رنگ مورد علاقه خود بدانند.

با گذشت زمان، می آموزیم که رنگ های خاصی را به برخی احساسات و افکار مرتبط کنیم. به طور مثال در غرب عروس لباسی به رنگ سفید می پوشد و در عزاداری ها لباسی به رنگ مشکی استفاده می شود، این در حالی است که در آفریقا قرمز رنگ عزاداری است و در هند عروس از ساری هایی با رنگ های متنوع و درخشان استفاده می کند.

 

Rate this post

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.