آموزش رفع شایعترین مشکلات در وردپرس

دسته بندی ها: مقاله, وردپرس 7,276 بازدید
مشکلات شایع در وردپرس

با سلام خدمت کاربران عزیز مشهد کد ، اگه شما هم از کاربرانی هستید که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنید حتما با مشکلات شایع در وردپرس آشنایی دارید. در این مقاله تصمیم بر این گرفتیم که تعدادی از شایع ترین مشکلات وردپرس رو با هم بررسی کنیم و علت به وجود آمدن آنها و همینطور نحوه برطرف کردن آنها رو بررسی کنیم ، پس اگه شما هم با وردپرس مشکل دارید و میخواهید مشکلتون رو با این سیستم مدیریت محتوا حل کنید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آموزش رفع مشکلات شایع در وردپرس:

مشکلات شایع در وردپرس

۱- بررسی مشکل صفحه سفید در وردپرس

عمده ترین و شاید شایعترین ( و البته روی مخ ترین ) مشکل وردپرس مشکل صفحه سفید در وردپرس هست که به اون صفحه مرگ هم میگن! اصطلاح دیگه ای هم برای این مشکل در نظر گرفته اند به نام :‌ White Screen of Death (WSOD) اما ما همون صفحه سفید میگیم که راحت تر باشه. با بروز این خطا در وردپرس شما موقعی که میخواهید سایتتون رو باز کنید با یک صفحه سفید رو به رو میشید و هیچ چیزی توی صفحه نخواهید دید.

این مشکل در حالت کلی به سه دلیل ممکنه رخ بده :

 • مشکل در محدودیت در حافظه
 • مشکل در یک افزونه
 • مشکل در یک قالب

 

مشکل در محدودیت حافظه :

یکی از معمول ترین دلایل صفحه سفید وردپرس محدودیت در حافظه هست که به راحتی با افزایش حافظه میتونید این خطا رو برطرف کنید ، برای اینکه بتوانید حافظه رو افزایش بدید باید به فایل wp-config.php دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به این فایل میتوانید وارد کنترل پنل هاستتون بشید و داخل پوشه public_html میتوانید این فایل را ببینید.

فایل wp-config.php را توسط ادیتور باز کرده و بعد از دستور <?php کد زیر را اضافه کنید :

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '64M' );

با اضافه شدن کد بالا به فایل wp-config.php و ذخیره آن محدودیت حافظه وردپرس به ۶۴ مگابایت تغییر خواهد کرد. میتوانید مقادیر ۱۲۸ مگابایت و یا ۲۵۶ مگابایت رو هم وارد کنید  اما توصیه ما این هست که تا جای ممکن محدودیت وردپرس را خیلی زیاد نکنید تا از بروز مشکلات جدید خودداری شود. در صورتی که با اضافه کردن محدودیت حافظه وردپرس مشکلتون برطرف نشد احتمالا مشکل از جای دیگری هست.

مشکل در یک افزونه :

در صورتی که مشکلتون با افزایش محدودیت حافظه برطرف نشد میتوانید وارد پیشخوان وردپرستون بشید و آخرین افزونه ای که فعال و نصب کرده اید را غیر فعال کنید. در صورتی که با غیر فعال کردن آخرین افزونه نصب شده همچنان مشکل صفحه سفید وردپرس پابرجا بود باید همه افزونه ها را غیر فعال کنید ، ممکن است تداخلی در افزونه ها بوده باشد و باید همه افزونه ها را غیر فعال کنید. برای غیر فعال کردن همه افزونه ها میتوانید از بخش کارهای دسته جمعی وردپرس همه افزونه ها را تیک زده و سپس به غیر فعال سازی افزونه ها بپردازید و یا در صورتی که به پیشخوان دسترسی ندارید هم میتوانید از روشی که در ادامه میگم استفاده کنید.

وارد کنترل پنل هاستتون بشید و وارد public_html شده و در داخل پوشه wp-content  نام پوشه plugins را تغییر داده و به هر نامی که میخواهید تغییر بدهید ( این نام مهم نیست و میتواند هر نامی باشد ) بعد از تغییر نام دادن پوشه همه افزونه هایتان غیر فعال خواهند شد.

در صورتی که با تغییر نام دادن پوشه سایتتون بالا آمد و دیگه صفحه سفید را مشاهده نکردید به این معنی خواهد بود که مشکل از یکی از افزونه ها هست.

دقت داشته باشبد که ممکنه با غیر فعال شدن همه افزونه ها صفحه اصلی سایتتون بهم ریخته شود و المان های موجود در صفحه مرتب نباشند اما جای نگرانی نیست و این بهم ریختگی به این دلیل هست که ممکنه المانی توسط یکی از افزونه ها ایجاد شده باشد و یا تمام صفحه اصلی با افزونه های صفحه ساز ساخته شده باشند.

بعد از اینکه برای ما مشخص شد که مشکل از یکی از افزونه ها هست میتوانید یک پوشه به نام plugins بسازید و یکی یکی افزونه های موجود در پوشه ای که تغییر نام داده اید را به پوشه جدید منتقل نمایید . ( دقت کنید که باید حتما یکی یکی افزونه ها را منتقل کنید و بعد از هر انتقال یکبار صفحه سایتتون رو رفرش کنید ).

بعد از اینکه افزونه مشکل دار را پیدا کردید میتوانید چند کار انجام دهید :

 • نصب نسخه قبلتر از افزونه ( و یا نسخه جدیدتر افزونه )
 • تماس با دولوپر افزونه و اطلاع دادن مشکل افزونه
 • پیدا کردن جایگزین برای افزونه و عدم استفاده از این افزونه

یکی از روش های بالا میتونه بهتون کمک کنه در برطرف کردن مشکل صفحه سفید. اما در صورتی که با تغییر نام پوشه افزونه ها هم مشکلتون برطرف نشد به مرحله بعدی وارد شوید.

مشکل در یک قالب :

اگه با دو روش بالا نتونستید به مشکل صفحه سفید وردپرس غلبه کنید احتمال بسیار زیاد مشکل از قالب وردپرس نصب شده در سایتتون هست و این مشکل دو حالت داره ، یا قالبتون رو بروزرسانی کرده اید و این بروزرسانی باعث این مشکل شده است و یا تغییری به صورت دستی در قالبتون داشته اید و باعث بروز این مشکل شده است.

برای اینکه مطمین بشید که مشکل از قالب هست یا خیر باید مانند روشی که برای افزونه ها انجام دادید عمل کنید. یعنی وارد پوشه wp-content/themes بشید و نام پوشه قالب رو تغییر بدید و سایتتون رو مجددا بارگذاری کنید و درصورتی که وب سایتتون بالا اومد به این معناست که باید منشا مشکل رو در قالبتون سرچ کنید در ادامه روش شناسایی رو بهتون میگیم :

 •  در صورتی که تغییراتی در قالب ایجاد کرده اید معمولا تغییر دادن در فایل function.php ممکنه باعث بروز مشکل در عملکرد قالب بشه. اولین کاری که باید انجام بدید این هست که تغییرات انجام شده را بازگردانی کنید. اما در صورتی که مطمئن نیستید تغییراتی که اعمال کرده اید چی بوده باید مجددا قالب رو نصب کنید تا مشکل برطرف بشه. بعد از نصب قالب حتما به خاطر داشته باشید که ابتدا بکاپ از سایتتون تهیه کنید.
 • دومین کاری که میتونید انجام بدید این هست که با تیم طراح قالب تماس گرفته و مشکل خود را بیان کنید تا مشکلتان را برطرف کنند
 • در نهایت کاری که میتونید انجام بدید این هست که در صورتی که مشکل قالب برطرف نشد از یک قالب دیگه استفاده کنید

در صورتی که با هیچکدام از روش های بالا تاثیر نداشت چه کنیم؟  فعال کردن php debug

ممکنه تمام روش هایی که در بالا ذکر کردیم رو تست کرده باشید و هیچکدام از اونها مشکلتون رو برطرف نکنه جای نگرانی نست و هنوز هم راحی برای حل مشکل وجود داره. اما این روشی که میخواهیم بهتون بگیم به این صورت هست که شما را از مشکل مطلع میکنید و روش حل مشکل رو بهتون نمیگه. اما شما میتونید جزئیات بیشتری از مشکل بدست بیاورید :

وارد هاستتون بشید و فایل wp-config.php رو پیدا کنید و به دنبال خط زیر باشید :

 define( 'WP_DEBUG', false ); 

زمانی که خط بالا را پیدا کردید این خط را کامنت کنید به این صورت که در ابتدای خط // اضافه کنید. بعد از اینکه خطی که گفتیم را کامنت کردید خط های زیر را در ادامه اضافه کنید :‌

define( 'WP_DEBUG', true );
define( 'WP_DEBUG_LOG', true );

با اضافه کردن کدهای بالا به فایل زمانی که سایتتون رو مجدد بارگذاری کنید خط های و دستوراتی را علاوه بر صفحه سفید مشاهده میکنید که به شما میگویند که در کدام فایل ها و کدها مشکل وجود داره.

در صورتی که میخواهید کدها و دستوراتی که مربوط به نمایش خطاها هستند بر روی صفحات ساید و مرورگر نمایش داده نشوند میتونید تعیین کنید تا خطاها در یک فایل در هاست نشون داده بشن. با اضافه کردن کدهای زیر به فایل wp-config.php خطاهای مربوط به سایت در یک فایل با نام error.log ذخیره میشن و میتونید با مراجعه به انها خطاها را پیدا کرده و هرکدوم رو برطرف کنید.

define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
@ini_set( 'display_errors', 0 );

 

 

مشکلات شایع در وردپرس

۲- بررسی خطای INTERNAL SERVER ERROR در وردپرس :

گاهی اوقات ممکنه با خطای ۵۰۰ در سایتتون رو به رو بشید ، این خطا عموما از سمت سرور هست . بهترین کاری که در این موقع میتونید انجام بدید این هست که یک قهوه برای خودتون درست کنید و منتظر بشینید تا مشکل برطرف بشه  🙂 چون ممکنه مشکل از هر چیزی باشه !

اما روش حل این مشکل این هست که مجدد افزونه ها ، قالب و همچنین محدودیت حافظه در در مرحله قبلی ذکر کردیم را بررسی کنید چون ممکنه یکی از اینها باعث وجود خطای ۵۰۰ شده باشند.

اگه افزونه ها و قالب رو چک کردید و مشکل برطرف نشد نگران نباشید ممکنه مشکل از فایل .htaccess باشه ، وارد کنترل پنل هاستتون بشید و فایل .htaccess رو تغییر نام بدید ( ممکنه این فایل مخفی باشه  پس در صورتی که فایل رو پیدا نکردید ابتدا چک کنید ممکنه فایل مخفی شده باشه ) بعد از اینکه نام فایل رو تغییر بدید انگار این فایل رو حذف کرده اید !باید مجدد فایل .htaccess را بسازید.

برای ساختن یک .htaccess جدید هم میتونید وارد پیشخوان وردپرس بشید و از منوی تنظیمات وارد بخش پیوند یکتا بشید و تنظیمات را ذخیره کنید. با کلیلک بر روی گزینه ذخیره فایل htaccess به صورت خودکار ایجاد میشه و ساخته میشه.

حالا میتونید تست کنید که آیا مشکل خطای internal server error برطرف شده یا خیر. در صورتی که با انجام کارهای بالا همچنان مشکل وجود داشت میتونید با هاستینگتون در ارتباط باشید و مشکل رو در میان بگذارید.

مشکلات شایع در وردپرس

۳- بررسی خطای ESTABLISHING DATABASE CONNECTION در وردپرس :

یکی دیگر از خطاهایی که عمومی تر هست در وردپرس خطا در هنگام اتصال به دیتابیس هست. این خطا هم مربوط به سرور هست اما در بیشتر اوقات به دلیل ویرایش نشدن نام کاربری و رمز عبور دیتابیس در فایل wp-config.php هست و وردپرس نمیتونه با دیتابیس ارتباط برقرار کنه. در ادامه روش های رفع این مشکل را خواهیم گفت :

 • بررسی فایل wp-config.php

اولین کاری که باید انجام بدید این هست که بررسی کنید که این خطا فقط در بخش اصطلاحا عمومی سایتتون مشاهده میشه یا در کل بخش های سایتتون به همین شکل هست یعنی اینکه پیشخوان وردپرس هم همین مشکل رو داره ( wp-admin )

۱- اگه خطا فقط در بخش های عمومی سایتتون هست و در سمت کاربر این مشکل وجود داره و با متن the database needs to be repaired مواجه شدید باید دستور زیر را به فایل wp-config.php اضافه کنید :‌

define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

بعد از اینکه کد بالا را به فایل اضافه کردید به آدرس زیر در سایتتون برید :

http://yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

و مراحلی که در لینک بالا هست رو دنبال کنید تا دیتابیس شما به خوبی ویرایش و تعمیر شود . بعد از اتمام کار مجدد خطی که به فایل اضافه کردید را پاک کنید

۲- در صورتی که در همه بخش های سایتتون از جمله پیشخوان و صفحاتتون همگی دارای خطای دیتابیس هستند به این معنی هست که شما احتمالا نام کاربری و رمز عبور سایتتون رو تغییر داده اید اما در فایل wp-config.php تغییرات را اعمال نکرده اید. وارد فایل بشید و مواردی که در زیر آمده است را با توجه به تغییرات ویرایش کنید :

define( 'DB_NAME', 'database-name' );
define( 'DB_USER', 'database-username' );
define( 'DB_PASSWORD', 'database-password' );
define( 'DB_HOST', 'localhost' );
 • ارتباط با ارائه دهنده هاست

در صورتی که هیچ کدام از موارد ذکر شده در بالا مشکلتون رو رفع نکردی احتمال داره که از سمت سرور دسترسی به سایت ها محدود شده باشه که در این صورت بهتره سریعتر با هاستینگ تماس گرفته و در جریان مشکل قرارشون بدید.

مشکلات شایع در وردپرس

۴- خطای ۴۰۴ در پست ها و صفحات وردپرس :‌

یکی دیگر از خطاهای خسته کننده ای که در وردپرس ممکنه باهاش برخورد کنید خطای ۴۰۴ هست زمانی که میخواهید وارد یکی از صفحات سایتتون و یا پست های سایتتون بشید. این خطا برای مواقعی هست که سرور میخواهد به سورس یک صفحه و یا پست دسترسی داشته باشید اما به دلایلی امکان پذیر نیست.

اما در وردپرس این مشکل در بیشتر مواقع مربوط به فایل .htaccess هست اما این مشکل رو چطوری حل کنیم ؟

 • اصلاح پیوندهای یکتا

بالاتر بهتون گفتیم که چطوری میتونید فایل .htaccess رو به صورت خودکار بسازید اما ممکنه اون روش پاسخگو نباشه و چون با مشکل ۴۰۴ روش حلش یکی بود روش ساخت دستی رو اینجا بهتون گفتیم. برای ساخت فایل میتونید ابتدا یک فایل با نام .htaccess بسازید سپس کدهای زیر را به فایل اضافه کرده و ذخیره کنید :

# BEGIN WordPress
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

با وارد کردن کد بالا به فایل htaccess به احتمال بسیار زیاد مشکل ۴۰۴ حل خواهد شد  اما قطعی نیست و ممکنه به دلیل مشکل دیگه ای همچنان با مشکل دست و پنجه نرم کنید.

به پایان مطلب امروز و آموزش برطرف کردن مشکلات عمده وردپرس رسیدیم . امیدوارم مطلب نوشته شده براتون کاربردی بوده و بتونید با خوندن این مطلب مشکلتون رو حل کنید. اگه مشکل دیگه ای داشتید و در مطلب نوشته شده وجود نداشت حتما از طریق دیدگاه ها با ما در میان بگذارید تا بتونیم راهنماییتون کنیم.

 

4.7/5 - (11 امتیاز)

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به برنامه نویسی ، در حال حاضر در مشهد کد مشغول به کار بوده و در بخش های front-end و سئو در حال فعالیت هستم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


13 دیدگاه “آموزش رفع شایعترین مشکلات در وردپرس
 1. عبدالله

  با سلام
  ببخشید این سوال رو مطرح میکنم چون کسی رو نداشتم برام حلش کنه.
  وقتی تو صفحه لاگین مدیریت وردپرس یوزر و پسورد رو برای ورود میزنم خطای (کادر رمز خالی است) رو میده , کل وب رو سرچ کردم و تمامی راه ها رو تست کردم ولی جواب نداد.
  میشه مشکل رو برام حل کنین
  ممنون میشم.

  2019-02-02 | 17:59 پاسخ دادن
 2. zahra

  با سلام خدمت شما من روی سیستمم وورد پرس و xamppنصب کردم و تونستم وارد صفحه سایتم بشم یعنی تازه میخواستم رو سایتم کار کنم اما بعد از چند روز هر کار میکنم اصلا آدرس لوکالم رو که میزنم نمیتونم اون صفحه وورد پرس رو مشاهده کنم میتونید راهنمایی کنید؟؟

  2020-01-11 | 10:02 پاسخ دادن
  • هادی حسینی

   سلام
   قبل از اینکه بخواید با لوکال هاست کار کنید باید XAMMP رو اجرا کرده باشید روی سیستمتون apache و mySQL رو هم استارت کرده باشید.

   2020-01-11 | 12:39 پاسخ دادن
 3. Nima

  سلام
  میشه نگاهی به وبسایتم بندازین و ببینین به چه دلیل عنوان سایت رو تو تب مرورگر نشون نمیده ؟
  ممنون
  nimodl.com

  2020-01-13 | 02:00 پاسخ دادن
 4. farnoosh

  سلام
  ببخشید فعال کردن قسمت دیدگاه های وردپرس رو از روی آموزش های توی سایت ها انجام دادم ولی بازم نشون داده نمیشه توی سایتم. میشه راهنمایی کنید مشکل از چیه؟
  خیلی ممنون

  2020-03-29 | 14:32 پاسخ دادن
  • مهدی سارانی

   سلام و درود، ممکنه پوسته‌ای که استفاده می‌کنید از دیدگاه‌های وردپرس پشتیبانی نمیکنه و یا تنظیمات جداگانه‌ای برای این کار داشته باشه.
   در صورتی که موفق به انجام اینکار نشدید نام پوسته و یا آدرس سایت خود را ارسال کنید.

   2020-03-29 | 15:16 پاسخ دادن
 5. farnoosh

  خیلی ممنون از پاسخگویی تون. اسم پوستش divi هست. ادرس سایت هم faradis-crm.com

  2020-03-29 | 17:59 پاسخ دادن
 6. Fariba

  سلام
  وقتتون بخیر، یک مشکلی برای سایت من بوجود اومده، اون هم این است که وقتی چندین بار صفحه رو رفرش میکنم یا چندین بار تغییرات رو بروز رسانی میکنم، دیگه نمیتونم وارد سایت بشم و خطایی رو که هنگام قطعی اینترنت هست رو بهم میده .
  میتونید کمکم کنید؟ واقعا کارم گیره.

  2020-05-25 | 22:08 پاسخ دادن
  • مهدی سارانی

   سلام و وقت بخیر، در چنین مواردی باید فایل گزارش خطای سایت شما بررسی شود.
   در صورت استفاده از کنترل پنل Cpanel در هاست، میتوانید در مسیر اصلی نصب وردپرس پرونده‌ای با نام error_log.txt را مشاهده کنید.
   در صورت استفاده از کنترل پنل دایرکت ادمین از مسیر home در پنل هاست و بخش Site Summary / Statistics / Logs و سپس انتخاب گزینه Full Error Log می‌توانید خطاهای مربوط به سایت را مشاهده کنید.

   2020-05-28 | 06:58 پاسخ دادن
 7. گلی کات

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده یک مشکل با افزونه Ajax Search for WooCommerce nhvl دارم که وقتی نصب کردم یک سری تنظیمات انجام دادم که وقتی حالا میخوام تغییر بدم تنظیمات رو ، تغییرات انجام نمیشه . افزونه رو از روی وردپرس و داخل هاست هم پاک کردم اما وقتی دوباره افزونه رو نصب میکنم با همون تنظیمات قبل روبرو میشم .
  و اینکه میتونه مشکل از طراحی سایت باشه ؟ از قالب فولکس نسخه فارسی استفاده کردم. لینک سایت بنده https://www.golicut.ir/ هستش.

  ممنون میشم راهنماییم کنین

  2020-10-18 | 19:39 پاسخ دادن
  • مهدی سارانی

   سلام و روز بخیر، در بخری افزونه‌ها با پاک کردن افزونه آثار و تنظیماتی که در دیتابیس وردپرس دارند پاک نمیشود که ممکن است مشکل شما مربوط به همین موضوع باشد.
   در صورتی که به دیتابیس وردپرس آشنا هستید جدول‌های افزونه مورد نظر را از دیتابیس حذف کنید و در غیر اینصورت به یک فرد آشنا به دیتابیس وردپرس مراجعه کنید.

   2020-11-25 | 13:07 پاسخ دادن