افزونه کش برای وردپرس

دسته بندی ها: مقاله 1,704 بازدید
افزونه کش

در این مقاله می خواهیم به توضیحات مختصری در مورد کش و اینکه چرا سودمند است و چه تاثیری به طور کل بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت بپردازیم ، همچنی در ادامه این مقاله به معرفی سه افزونه کش و اینکه کدام بهتر است می پردازیم ، پس در ادامه با مشهد کد همراه باشید …

 

کش cache چیست ؟

بیان جزئیات در مورد کش تنها موجب پیچیدگی این آموزش خواهد شد پس اجازه دهید با بیان یک مثال ساده به درکی از cache برسیم :

اگر از شما پاسخ یک سوال ریاضی بسیار ساده خواسته شود ، برای پاسخ به آن شما شروع به عملیات های پیچیده ذهنی نمیکنید زیرا پاسخ آن را به علت تجربه های قبلیتان داشته اید . اتفاقی که در مثال برای شما رخ می دهد همان فراید کش کردن است .

وب سایت ها در طول یک روز ممکن است صدها یا هزاران بار توسط یک مرورگر صفحات مختلفشان باز شوند . سرور برای هر بار پاسخ دهی به این امر شروع به یکسری محاسبات پیچیده و وقت گیر می کند که این پردازش ها بر اساس بار ترافیکی که بر روی شبکه است بر روی سرعت وب سایت تاثیر می گذارد . اما صفحاتی که هر دفعه باز می شوند ممکن است محتوایشان در هر روز یا حتی ماه اصلا تغییر نداشته باشد .پس در این شرایط بهترین کار این نیست که این صفحه برای کاربر ذخیره شده و هر بار تنها صفحه ذخیره شده نمایش داده شود ؟  این رخداد همان کشینگ است که باعث می شود صفحه درخواستی کاربر تنها یک بار دریافت و دفعات دیگر با سرعت بالا برایش به نمایش دربیاید .

ممکن است حال برای شما سوال پیش آمده باشد که زمانی که صفحه بدون تغییر باشدکشینگ گزینه مناسبی است ولی اگر صفحه پویا باشد و تغییر بکند چه اتفاقی میفتد ؟ آیا از دید بازدیدکنندگان خارج نخواهد شد؟ خوب در اینجا باید گفت بله خارج خواهد شد ولی سیستم هایی که خدمات کشینگ را ارئه میدهند فکری برای این مشکل کرده اند آنها در مقابل فعالبت ذخیره فایل html در کش قابلیت خالی نمودن کش را نیز در اختیار گذاشته اند که در شرایط خاص این مشکل پیش نیاید. به این شکل که به طور مثال اگر در وب سایت وردپرسیتان یک پست منتشر کردید کش به طور خودکار خالی شده و کاربر اطلاعات جدید را دریافت خواهد نمود.

کش ها در وب به طور کلی بر دو نوعند ، کش مرورگر و کش سرور . کش سرور همانطور که از نامش مشخص است به کش قسمت سرور گویند و کش مرورگر به کش سمت کاربر . در ادامه به معرفی این دو نوع کش می پردازیم .

کش مرورگر

در این نوع از کش کردن فایل های یک صفحه مانند HTML ، CSS وفایل های دیگر مورد نیاز آن صفحه در مرورگر ذخیره می شوند و زمانی که دوباره به آن صفحه می روید آن صفحه با سرعت بسیار بیشنری باز خواهد شد . البته در اولین دفعه ای که یک صفحه را باز می کنید ممکن است کمی دانلود ای فایل ها طول بکشد ولی در دفعه های بعد تغییر سرعت را به راحتی احساس خواهید کرد.

 

کش سرور

در این نوع کش کردن ، زمانی که شما آدرس یک صفحه رادر مرورگر خود وارد می کنید ، سرور شروع به انجام یک سری پردازش ها می کند  . در نهایت نتیجه این پردازش ها در سرور ذخیره می شود و زمانی که دوباره این درخواست را دریافت کرد پردازش را دوباره انجام نمی دهد و فقط نتیجه ذخیره شده آن نشان داده خواهد شد . این فرایندی که سرور انجام میدهد بر روی سرعت باز شدن یک صفحه در مرورگرتان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

و اما کش کردن در وردپرس ، در این مورد باید بدانید که در وردپرس سه چیز برای کش کردن وجود دارد نوشتن کد کارآمد استفاده از افزونه کش کردن مناسب و استفاده از کش درون هاست.

مطلبی که در ادامه می خواهیم به آن بپردازیم معرفی چند افزونه مناسب برای کش کردن است . در ابتدا امری که باید حتما به آن دقت کنید این است که هیچوقت بیش از یک افزونه کش کردن در وب سایت خود استفاده ننمایید زیرا نتیجه این کار عکس خواهد بود و خروجی تنها وب سایتی کندتر است . استفاده از یک افزونه کش ضعیف به مراتب بهتر از چند افزونه کش قدرتمند است.

معرفی و مقایسه افزونه WP Rocket ، WP Super Cache ، W3 Total Cache

 

افزونه WP Super Cache

WP Super Cache یکی از بهترین افزونه های وردپرس در زمینه کشینگ است همانطور که می دانیم سرعت بارگیری وب سایت در رتبه وب سایت تاثیر بسیاری دارد پس با نصب یک افزونه کش مناسب مانند سوپر کش رتبه وب سیات شما نیز بهبود خواهد یافت .

این افزونه فایل های کش شده را به 3 روش استفاده می کند .

روش اول :پیشرفته ( Use mod_rewrite to  serve cache files )

سریعترین متد برای به کاربردن فایل های SuperCached استاتیک HTML  استفاده از آپاچی mod_rewrite ( یا هر ماژول مشابهی که سرور شما پشتیبانی می کند ) است. کاملا با PHP پیاده سازی شده و بسیار سریع است. mod_rewrite در تمامی سرور های لینوکسی نصب است و شما می توانید به راحتی با قرار دادن قطعه کد زیر در فایل htaccess آن را فعال نمایید .

RewriteEngine on

 

نکته : تغیرات در htaccess  ممکن اس به وب سایت شما آسیب وارد نماید ، پس در تغییراتی که در این فایل وارد می کنید دقت نمایید.

روش دوم : ساده .

در این روش فایل های استاتیک Supercached توسط PHP به کار برده خواهد شد ، البته این بهترین روش استفاده برای این افزونه نیز هست.افزونه در صورت وجود یک فایل SuperCached را استفاده می کند که البته کمی کند تر از متد mod_rewrite است . پیکربندی در این روش سادهخ تر است زیرا نیاز به اعمال تغییرات در فایل htaccess نیست

روش سوم : WP-Caching

این روش کشینگ معمولا برای صفحات کاربران سایت یا کاربران شناخته شده ( مثل افرادی که سایت را دنبال می کنند ، کامنت گذاشته اند و … ) استفاده می شود  . البته این روش کشینگ پویا نسبت به دو روش دیگر مکی کند تر است.

 

افزونه W3 Total Cache

عملکرد این افزونه کش نیز مشابه افزونه WP Super Cache میباشد . این افزونه یکی از قدرتمندترین و سریعترین افزونه ها در زمینه کشینگ است . یکی از موردی که اثبات کننده این موضوع ، محبوبیت این افزونه در میان وب سایت های شرکت های بزرگی مانند AT&T ، Mashable و … است . این افزونه کارکرد وب سایت شما را با بهینه سازی وب سایتتان بهبود خواهد بخشید . همچنین این افزونه می تواند با بکارگیری متد هایی مثل Caching و همچنین استفاده CDN ها می تواند فشاری که بر روی سرور از طریق وب سایت شما قرار داده را کاهش دهد.

 

افزونه WP Rocket

سومین و آخرین افزونه ای که امروز به معرفی مختصری در مورد آن خواهیم پرداخت افزونه WP Rocket است . این افزونه در کنار دو افزونه دیگری که به معرفی آنها پرداختیم یکی از بهترین ها در میان افزونه های کشینگ وردپرس است.

WP Rocket با فشرده سازی هایی که انجام می دهد در کنار امر کشینگ سرعت را بسیار بالا می برد . یکی از مواردی که در مورد کشینگ وجود دارد فایل هایی است که حجم زیاده را می گیرند . نمونه این فایل ها تصاویر هستند ، این پلاگین تصاویر ساز را با فشرده سازی کم حجم تر کرده و سرعت بارگیری را بسیار بالاتر می برد. البته این فشرده سازی تنها منتهی بر تصاویر نمی شود بلکه فایل های دیگر مانند CSS ، HTML و JS نیز شامل این فشرده سازی می شوند.

در جدول زیر می توانید مقایسه این افزونه ها را مشاهده نمایید .

 

 

 

Rate this post

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.