سیستم مدیریت محتوا چیست؟

دسته بندی ها: سئو, مقاله, وردپرس 2,445 بازدید
سیستم مدیریت محتوا

یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS که کوتاه شده عبارت Content Management System است مهمترین قسمت یک وب سایت پویا برای مدیر وب سایت است . یک سیستم مدیریت محتوا می تواند به شما امکان ایجاد ،  ویرایش ، سازماندهی و انتشار محتوایتان را بدهد . بدون این سیستم عملا وب سایت شما یک وب سایت استاتیک خواهد بود.

مقدمه

سیستم های مدیریت محتوا این امکان را به مدیر وب سایت می دهد که که بر روی فایل ها و محتوای وب سایت کنترل داشته باشد . اکثر مدیران وب سایت ها اطلاعات چندانی از بحث برنامه نویسی و طراحی وب سایت ندارند ، ویژگی مهم سیستم های مدیریت محتوا را می توان در این بخش دانست که باعث می شوند یک فرد بدون داشتن دانشی در زمینه کد نویسی و طراحی وب سایت بتوانند یک وب سایت را مدیریت کنند و در آن تغییراتی را اعمال نمایند.

البته همانطور که گفتیم استفاده یک سیستم مدیریت محتوا بیشتر برای مدیران سایت است ولی ممکن است در برخی از وب سایت ها برای کاربران نیز مورد استفاده باشد .

سیستم مدیریت محتوا

سیستم های مدیریت محتوا می توانند انواع مختلفی داشته باشند که ما در ادامه به ارائه توضیحاتی در خصوص بخشی از تقسیم بندی های مطرح در مورد CMS خواهیم پرداخت.

نوع اول

اولین نوع در این تقسیم بندی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی است. انتخاب این نوع سیستم مدیریت محتوا زمانی که محدودیت بودجه داشته باشید و زمان کم برای شما مناسب نخواهد بود ولی صرف نظر از این بحث این نوع سیستم مدیریت محتوا بسیار مناسب بوده و خروجی کار نیز در سطح بالاتری خواهد بود . چه از نظر راحتی در استافاده و چه از نظر بیهینه بودن . در این نوع سیستم مدیریت محتوا هیچ چیز اضافی وجود نخواهد داشت و پنل مدیریت دقیقا همان چیزی خواهد بود که شما نیاز دارید .

همانطور که گفتیم این نوع سیستم مدیریت محتوا در کنار ویژگی های بسیاری که دارد بحث هزینه و زمان آن می تواند چالش بزرگی در برابر شما باشد . در مقابل این نوع سیستم مدیریت محتوا ، CMS های آماده قرار دارند که در ادامه به ارائه توضیحاتی در مورد آنها نیز خواهیم پرداخت.

نوع دوم

نوع دیگر سیستم های مدیریت محتوا ، CMS های آماده هستند ، این نوع سیستم ها گستردگی بسیاری دارند و شکل ساخت آنها طوری است که برای موضوعات مختلف وب سایت مناسب باشند . یکی از ویژگی ها کلیدی این سیستم ها هزینه کم آنها در تغیرات است . این طور که اگر شما بخواهید یک ویژگی را به وب سایت خود بیفزایید کافیست با پرداخت هزینه ای اندک یک افزونه آماده برای افزودن ویژگی موردنظر خود تهیه نمایید. این درصورتی است که اگر همان تغییرات را اگر بخواهید در یک وب سایت با سیستم مدیریت محتوا اختصاصی پیاده کنید باید هزینه ی نسبتا زیادی را صرف طراحی یک افزونه مناسب برای افزودن آن ویژگی بکنید.

پس از ارائه شدن سیستم های مدیریت محتوا بسیاری از وب سایت ها رشد چشمگیری کردند . قبل از وجود این نوع از CMS ها تنها راه ساخت یک وب سایت پویا خرید یک سیستم مدیریت محتوا بود ، این سیستم ها همانطور که گفتیم بسیار گرانقیمتند برای همین مدیران وب سایت ها مجبور بودند وب سایت خود را از نوع استاتیک یا ایستا طراحی کنند .

در نوع آماده این سیستم هاشرکت های بسیاری به فعالیت پرداختند که در ادامه تصمیم داریم به معرفی برخی از این نوع CMS ها بپردازیم .

1.سیستم مدیریت محتوا وردپرس

وردپرس یک CMS برای سایت ها و حتی وبلاگ هاست که می توان با آن به ساخت وب سایت هایی در موضوعاتی همچون آموزشی ، شرکتی ، فروشگاهی ، علمی و … پرداخت.

وردپرسی که اکنون یکی از معروفترین و محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا شناخته می شود در ابتدا تنها یکی از سیستم های رایگان وبلاگ ساز بوده که امکانات خوبی را با وجود رایگان بودن در اختیار کاربران قرار میداد.

وردپرس بر اساس گزارشی که در سال 2009 توسط مرکز تحقیقات سیستم مدیریت محتوا ارائه شد محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا شناخته شد . یکی از علل این محبوبیت را می توان گستردگی ان در زمینه های مختلف موضوعی دانست . هسته این CMS از PHP و Mysql استفاده و در وب سرور هایی نظیر Apache اجرا می شود .

متن باز بودن این CMS موجب شده است که قالب های فراوانی برای آن ساخته شود . حتی اگر نیاز به یک قالب اختصاصی داشته باشد هزینه تمام شده مقدار کمتری خواهد بود . در مورد افزونه ها هم همینطور است . ویژگی سیستم مدیریت محتوا وردپرس شاید همین فراوانی افزونه ها و قالب های آن باشد . با یک جستجو ساده می توانید افزونهه یا قالب مورد نظر خود را حتی در زبان فارسی به راحتی بیابید و دریافت کنید.

2.سیستم مدیریت محتوا جوملا

این سیستم مدیریت محتوا همانند وردپرس از زبان PHP و از پایگاه داده MySQL استفاده می کند . در بحث هزینه نیز به هم شباهت دارند و هزینه تمام شده شما برای طراحی یک وب سایت تقریبا برابر خواهد بود . در مبحث گستردگی در زمینه قالب ها و افزونه ها نیز مشابهند و برای هر دو تعداد زیادی محصول وجود دارد.البته این موضوع را باید به آن اشاره کرد که تعداد افزونه ها برای وردپرس به مراتب بیشتر است و دسترسی به آنها نیز ساده تر.

به طور کل سیستم مدیریت محتوا وردپرس قطعا وضعیت بهتری نسبت به دارد ولی این که شما چه نیاز هایی دارید موضوع مهمی است .بسته به نیاز شما ممکن است جوملا برای شما به مراتب مفید تر از وردپرس باشد  ، پس قبل از انتخاب یکی از ابن دو اول به خوبی در موردشان تحقیق کنید.

سخن آخر

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا همانند باقی موارد در وب بستگی به آن دارد که شما به چه چیزی نیاز دارید ، یک سیستم مدیریت محتوا اختصاصی ، وردپرس ، جوملا یا یک CMS دیگر ، پس در انتخاب آن نهایت دقت را انجام دهید زیرا اگر در انتخاب خود دچار اشتباه شوید پشیمانی برای شما بدون آسیب نخواهد بود.

 

 

Rate this post

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.