بررسی کتابخانه jquery

دسته بندی ها: مقاله 2,443 بازدید
JQUERY

jquery چیست؟

همه چیز در مورد jquery

کتابخانه jquery سبب می شود پیچیدگی های کدنویسی کمتر شود. شما به کمک این فایل کتابخانه ای می توانید چندین خط کد را که برای انجام کار مشخصی باید نوشته شود, در خطوط کوتاه تری خلاصه کنید.این کار باعث می شود شما کدی سبک تر داشته باشید که نوشتن آن نیز بسیار آسان تر است.

شاید برای شما  سوال باشد که jquery چگونه می تواند به شما در خلاصه کردن کدهایتان کمک کند؟              در پاسخ باید گفت که jquery مانند یک زبان کدگذاری شده است. مثلا شما برای امنیت بیشتر ممکن است مطالب مهم خود را با زبانی کدگذاری شده منتقل کنید, یعنی شما برای کلمات و حروف از علامت ها و نشانه هایی استفاده کنید که از لحاظ ظاهری حتی ممکن است بی معنی به نظر بیایند. در jquery  نیز چنین اتفاقی افتاده و برای قطعه کدهای مختلف از عباراتی اختصاری که نشان دهنده آن قطعه کد است استفاده می شود.

نکته مهم این است که ما نمیتوانیم jquery را به تنهایی یک زبان در نظر بگیریم که از خلاصه شدن زبان دیگری به وجود آمده است چراکه همانطور که اگر شما روش خود برای کدگذاری های مطلبتان در اختیار دیگران قرار ندهید آن ها قادر نخواهند بود که مطلب شما را بفهمند. اگر jquery را بدون javascript به کار ببریم در واقع مرورگر ها قادر به بازیابی کدهای اصلی و خواندن آن ها نخواهند بود.

ویژگی های مهم jquery :

  1. این کتابخانه ابزاری قوی برای javascript محسوب می شود و یادگیری آن نیز اسان است.
  2. javascript از نظر سازگاری با مرورگرهای مختلف خیلی قوی نیست اما وجود این کتابخانه سبب شده تا این مشکل رفع شود.
  3. با استفاده از فراخوانی زنجیره ای این کتابخانه می توانید چندین کد را تنها در یک خط و به صورت مختصر بنویسید و کد سبک تری را داشته باشید.

از jquery برای چه تغییراتی در صفحه استفاده می شود؟

وقتی حرف از ایجاد تغییرات در صفحه سایت می شود به یاد css می افتیم اما اگر بخواهیم طبق نظر کاربر یا بعد از ذریافت اطلاعاتی از کاربر تغییرات را ایجاد کنیم باید از javascript و کتابخانه ها و ابزار های ان استفاده کنیم.    به عنوان مثال برای حذف کردن تگ خاصی از صفحه یا جا زدن عکس و تگ های جدید هنگام کلیک کردن کاربر, می توانیم از این کتابخانه استفاده کنیم.

نحوه اضافه کردن jquery به صفحات سایت:

شما می توانید به دو طریق این کتابخانه را به صفحات خود اضافه کنید.

1)کتابخانه jquery را از سایت jquery.com دانلود و به صفحات html خود پیوند بزنید.

در این سایت دو نسخه از این کتابخانه برای دانلود موجود است:

*نسخه development :  از این فایل هنگام طراحی صفحات سایت استفاده می شود به همین دلیل این نسخه فشرده سازی و کوچک نشده است و قابل خواندن است.

*نسخه production : این نسخه برای صفحاتی است که مرحله طراحی را تمام کرده و برروی اینترنت قرار دارند به همین دلیل این فایل فشرده سازی و کوچک شده است .

هنگامی که فایل مورد نظر خود را دانلود کردید به وسیله قطعه کد html زیر که در قسمت head قرار می گیرد با دادن ادرس فایل می توانید این کتابخانه را به صفحه خود وصل کنید.

<script src=”url” > </script>

2) می توانید از CDN برای اتصال jquery به صفحات خود استفاده کنید:

اگر شما مایل به دانلود و نگهداری این کتابخانه نیستید می توانید از یکی از دو کد زیر استفاده کنید.(این دو کد فرق خاصی با یکدیگر ندارند و چون هم وب سایت گوگل و هم مایکروسافت این کتابخانه را برروی هاست خوددارند می توانید از هرکدام از دو قطعه کد زیر استفاده کنید.)

  •  google cdn

<script src=”https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/3.2.1/jquery.min.js”></script>

  •  microsoft cdn

<script src=”https://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-3.2.1.min.js”></script>

نقد و بررسی jquery

نمودار

طبق نمودار بالا که میزان استفاده از کتابخانه های مختلف javascript در صفحات وب را نشان میدهد . رنگ ابی که بیشترین استفاده را به خود اختصاص داده در واقع همین فایل کتابخانه ای jquery است .در بین 10هزار سایت برتر اینترنت , 65٪ آن ها از این فایل کتابخانه ای استفاده کردند که این نشان از محبوبیت این کتابخانه است.

اما ایراداتی که به این فایل کتابخانه ای وارد شده است مربوط به سال انتشار آن است. همانطور که قبل تر گفتیم نسخه اولیه این کتابخانه سال 2006 یعنی 13 سال پیش منتشر شد.در واقع این کتابخانه برای نیاز های آن زمان طراحی شده و امروزه پیشرفت دیگر کتابخانه ها و نیز امکانات جدید css3 برخی از کاربرد های jquery را ساپورت کرده و در نتیجه الزام برای استفاده از این کتابخانه را کاهش دادند. به عنوان مثال از این کتابخانه برای ایجاد انیمیشن ها استفاده می شد که در حال حاضر با استفاده از css3 که به خوبی توسط مرورگرها ساپورت می شود, این نیاز به jquery از بین رفته است.

 

در مورد javascript بیشتر بخوانید.(کلیک کنید.)

با تشکر از شما کاربران گرامی  و علاقه مند به وردپرس که تا پایان مقالهjquery چیست؟ مارا همراهی کردید.

5/5 - (1 امتیاز)

ساحل عطایی دانشجو مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام نور مشهد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.