Cdn چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد ؟

دسته بندی ها: سئو, مقاله 2,844 بازدید
نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن

همانطور که می دانید سئو با بهینه سازی موتورهای جستجو یکی از مهم ترین مسائل مربوط به هر وب سایت است که همواره برای تداوم حیات یک سایت باید به آن توجه شود و لازم است مدیران کسب و کارهای آنلاین ، جایگاهی در تیم خود برای یک متخصص سئو در نظر داشته باشند . در سئوی یک وب سایت تمرکز بر بهبود سرعت بارگزاری آن برای کاربران است که فاکتورهای زیادی بر این مهم تاثیر گذار می باشند . در این مقاله قصد داریم با معرفی cdn ( شبکه تحویل محتوا ) تاثیر آن بر سئوی وب سایت را بررسی کنیم . پس با ما باشید تا به نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن بپردازیم .

Cdn : content delivery network

با cdn قرار است با انتقال بار اضافه سایت به سرورهای نزدیک تر محتوا با سرعت بیشتری در اختیار کاربران قرار داده شود و زمان لود سایت کاهش یابد .

شبکه تحویل محتوا یا cdn چیست ؟

شبکه تحویل محتوا یا cdn شبکه ای از سرورها در سر تا سر جهان است که بارگزاری داده های وب سایت و پاسخ به درخواست های کاربران را با سرعت بیشتر امکان پذیر می کند و تاثیر فاصله ی کاربران از سرورهای اصلی وب سایت را کاهش می دهد ؛ چرا که هر چه از سرورهای اصلی یک وب سایت دورتر باشید لازم است کمی صبر به خرج دهید و زمان تحویل داده ها به شما افزایش می یابد .

داده های وب سایت شما که توسط cdn میزبانی می شود شامل اطلاعات استاتیک و حتی داینامیک آن می باشد ؛ اطلاعاتی که در فاصله های زمانی طولانی تر تغییر می کنند و یا همواره به روز می شوند .

شبکه تحویل محتوا یا cdn چگونه کار می کند ؟

latency فاکتوری مطرح در مبحث cdn است که تاخیر انتقال داده ها در شبکه را نشان می دهد ؛ با دور بودن کاربر از سرور اصلی سایت این کمیت افرایش می یابد و سرعت سایت کمتر می شود که نشان دهنده نقش cdn بر سئو سایت است و می تواند نتایج منفی در سئوی سایت به دنبال داشته باشد .

با راه اندازی cdn محتوای سایت از سرورهای نزدیک تر برای کاربران بارگزاری می شود و سرعت سایت افزایش می یابد . در ایران به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت به صورت پیش فرض در مقایسه با دیگر کشورها افراد کمی صبورتر هستند و برای لود کامل وب سایت زمان بیشتری منتظر می مانند اما گزارش سایت های معتبر ، آمار جالب توجهی از افزایش bounce rate وب سایت هایی ارائه می دهد که سرعت بارگزاری محتوا آن بهینه نشده .

bounce rate یکی از فاکتورهای سئوی سایت است که افزایش آن نشان می دهد کاربران زمان کمتری در سایت شما سپری کرده اند و سریع تر از آن خارج شده اند . افزایش این مولفه می تواند بر سئوی وب سایت شما تاثیر منفی داشته باشد .

نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن

بر طور خلاصه فعال سازی cdn می تواند بر موارد زیر تاثیر گذار باشد :

 1. بهبود عملکرد سایت
 2. تامین امنیت بیشتر
 3.  ارتقای سطح دسترسی به محتوای وب سایت
 4. کم کردن هزینه مربوط به پهنای باند مصرفی وب سایت
 5. بهبود سئوی سایت و ارتقای رتبه آن در نتایج موتورهای جستجو

در ادامه هر یک را شرح می دهیم تا با اطلاعات بیشتر و خیال راحت تری cdn را برای وب سایت خود فعال کنید .

نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن

همانطور که اشاره شد با بارگزاری سریع تر محتوا از سرورهای نزدیک تر در کنار رعایت فاکتورهای دیگر سئو سایت ، ماندگاری کاربران در سایت شما افزایش می یابد ، time on site بیشتر شده و bounce rate سیر نزولی خواهد داشت در نتیجه سایت شما می تواند میزبان تعداد کاربران و در واقع مشتریان بیشتری باشد .

چگونه cdn امنیت سایت شما را افزایش می دهد ؟

ارائه دهندگان cdn با بهره گیری از یک فایروال ابری با نام Origin shields ، امنیت سایت را در برابر حملات DDos افزایش می دهند و با داده به نوعی امن تر میان سرور و کاربران رد و بدل می شوند .

حال به ارائه دهندگان cdn اشاره شد اجازه دهید تعدادی از آن ها را معرفی کنیم که می توانید برای فعال سازی cdn یکی را انتخاب نمایید :

 •  KeyCDN
 •  Cloudflare
 •  CDN77
 •  Amazon CloudFront
 •  Fastly
 •  Akamai

دستیابی مطمئن تر به محتوای وب سایت با cdn

مزیت دیگر cdn دسترس پذیری مطمئن تر محتوای وب سایت است که دیگر قطعی سرور در آن معنی ندارد و با قطع دسترسی به هر یک از سرورها ، دستیابی به محتوا از سرور دیگری امکان پذیر است و اطلاعات وب سایت شما همواره در اختیار کاربران خواهد بود .

کاهش هزینه های مربوط به پهنای باند وب سایت با فعال سازی cdn

با ذخیره بخشی از داده های سایت در سرورهای شبکه تولید محتوا می توان ضمن ارائه سریع محتوا به کاربران از برخی هزینه های اضافی پهنای باند نیز صرف نظر کرد .

Cdn چگونه عملکرد سایت را بهبود می بخشد ؟

با انتقال محتوای سایت به سرورهای cdn در نقاط مختلف جهان بدون توجه به آن که کاربران از چه فاصله ای از سرورهای اصلی سایت شما درخواست های خود را ارسال می کنند ، محتوا با سرعت بالاتری نسبت به حالتی که cdn فعال نباشد در اختیار آن ها قرار می گیرد .

فعال سازی cdn در وردپرس

نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن

سه افزونه ای که می توانید برای فعال سازی cdn در وردپرس از آن ها استفاده کنید CDN Enabler ، WP Rocketو w3 total cache می باشند . به کمک هر یک از این افزونه ها می توان به راحتی داده های وب سایت وردپرسی خود را با cdn ادغام کرده و از مزیت های آن بهره مند شد .

در این مقاله ضمن معرفی شبکه تحویل محتوا یا cdn ،  نقش cdn بر سئو سایت و لزوم فعال سازی آن را بررسی کردیم و به برخی ارائه دهندگان آن اشاره کردیم . در مقالات بعدی نیز با ما باشید ؛ به نحوه فعال سازی cdn در ارائه دهندگان معتبرتر مانند cloudflare و نتایج آن می پردازیم .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما در ارائه مطالبی مفید و کاربردی مطابق با نیازهای شما هستیم . از ما بپرسید .

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.