انواع وب سایت ها

دسته بندی ها: مقاله 1,795 بازدید
انواع وب سایت

هنگامی که حرفی از وب سایت می زنیم. شاید مطالب زیادی برای توضیح به وجود آید. یکی از آن مسائل بحث تنوع آن از نظر انواع است. تقسیم بندی های بسیار زیادی وجود دارد. که بعضی از آن ها را میتوان از نظر موضوع و یاازنظر فنی مورد برسی قرار داد.در این مقاله از بین تقسیم بندی های که برای وب سایت وجود دارد به تنوع آن از نظر فنی می پردازیم. با ما همراه باشید.

انواع وب سایت

همانطور که گفتیم تقسیم بندی های بسیاری برای طراحی یک وب سایت شکل گرفته است ، یکی از این تقسیم بندی ها که شما نیز با برخی از آنها آشنا هستید تقسیم بندی از نظر محتوا است. در زیر برای شما برخی از انواع وب سایت ها در این نوع تقسیم بندی را ذکر میکنیم :

 1. فروشگاهی
 2. آموزشی ( بلاگ )
 3. فیلم و موزیک
 4. گالری
 5. فروش فایل
 6. مجله اینترنتی

امروزه به شکل گسترده ای می توان گفت که اکثریت مردم برای انجام بسیاری از امور خود به وب سایت ها مراجعه و از آنها یاری می گیرند ، در میان این همه استفاده آیا تا به حال به این فکر کرده اید که از نظر فنی وب سایت هایی که تا به حال استفاده کرده اید به چه شکلند و به طور کلی بر چند نوعند؟

انواع وب سایت ها از نظر فنی به طور کل بر دو قسم است :

 1. وب سایت های پویا یا داینامیک ( Dynamic )

 2. وب سایت های ثابت یا استاتیک ( Static )

 

وب سایت پویا

وب سایت های داینامیک یا به عبارتی همان پویا همانطور که از نامشان مشخص است وب سایت هایی هستند که محتوای آنها به صورت پویاست و نیاز است که محتوای آن دائما بروز رسانی شود به همین سبب مدیر وب سایت به پنلی نیاز دارد تا این کار را به سادگی انجام دهد و نیاز به ویرایش کد ها نباشد. پنلی که مدیران این وب سایت ها از آن استفاده میکند را CMS یا سیستم مدیریت محتوا گویند. در بک اند این نوع از وب سایت ها عمدتا از زبان های مثل ASP, PHP و ASP.NET و در فرانت اند نیز عمدتا Ajax, CSS, HTML, JS استفاده می شود.

مزایای این گونه وب سایت ها

 • چون زبان های برنامه نویسی که در این سبک از وب سایت ها  استفاده می شود پیچیده تر هستند ، قابلیت های بسیاری نیز قابل تعریف هستند.
 • از نظر کاربرد آسانتر هستند.
 • برای ایجاد تغییر یا حذف مطلب ، تصاویر ، صفحات و خیلی از چیز های دیگر محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه این محدودیت توسط مدیریت وب سایت برای کاربران ایجاد شود .
 • اگر خواستید قسمتی را ویرایش کنید نیازی نیست آن را بر روی کلیه صفحات اعمال کنید و به راحتی می توانید قسمت مورد نظر خود را همانطور که می خواهید ویرایش کنید و تغیرات مورد نظر خود را بر روی آن قسمت اعمال نمایید.

معایب این گونه وب سایت ها

 • مقدار زیاد کد ها باعث بارگزاری کند و دیر هنگام وب سایت می شود .
 • این مقدار زیاد کد ها باعث افت رنکینگ در موتور های جستجوگر می شود .
 • عمدتا این وب سایت ها از نظر گرافیکی نسبت به وب سایت ها ی استاتیک سطح پایینتری دارند.
 • همانطور که گفتیم این وب سایت تغیر پذیرند ، ما این قابلیت را در قسمت مزایا به آن اشاره کردیم ، این قابلیت اما می تواند در بخش معایب نیز به آن اشاره کرد زیرا این قابلیت موجب افت سطح امنیت وب سایت نیز می شود .

انواع وب سایت

وب سایت های ایستا

وب سایت های استاتیک و یا همان ایستا ، فکر میکنم با توجه به تعریفی که برای وب سایت های پویا داشتیم. حدس این که این وب سایت های چه مشخصاتی داشته باشند کار دشواری نباشد. این وب سایت ها را نیز با توجه به نامشان می توان شناخت . وب سایت های ایستا ، وب سایت هایی که معمولا تک صفحه ای هستند و بروز رسانی آن ها کار دشواری است و برای کوچک ترین تغییری نیاز به تغییر کد آن به صورت دستی داریم.موارد استفاده از این شکل از وب سایت ها بسیار کمتر از نوع پویا هستند. تنوع موضوعی آنها هم خیلی محدودتر است. این نوع معمولا برای اشخاص و یا شرکت هایی استفاده می شود که می خواهند تنها به معرفی خود بپردازند و می خواهند فرد را به صورت فیزیکی به خود ارجاع دهند. به طور مثل شرکتی که در خصوص آهن آلات فعالیت می کند این سبک از وب سایت را برای لینک شدن مخاطب مجازی خود به فروشگاه فیزیکیشان و یا معرفی محصولاتی که در فروشگاه دارند به مشتری های راه دور جهت سفاش کاربرد دارد.

در این نوع از وب سایت های بخشی به نام بک اند عملا وجود ندارد در نتیجه زبان هایی که در آن استفاده می شود همان زبان های بخش فرانت اند است. اگر تا به حال به دنبال طراحی سایت رفته اید آن صفحه ای که در ابتدا با استفاده از زبان های HTML و CSS طراحی کرده اید در واقع یک صفحه از یک وب سایت استاتیک بوده است.

مزایای این نوع وب سایت

 • کد ها  در این نوع از وب سایت ها بسیار کمتر است نسبت به وب سایت ها ی نوع پویا
 • سرعت بارگزاری این وب سایت ها بسیار بالانر است
 • رنکینگ در موتور های جستجو برای وب سایت های ایستا به علت کوتاهی کد ها ، بسیار شرایط بهتری دارد
 • هزینه طراحی این وب سایت به علت سادگیشان بسیار کمتر است
 • چون محتوای این وب سایت ها ثابت است ، کاربر عادی نیز به آن دسترسی ندارد ، پس امنیت نیز باید بالاتر باشد
 • محتوای ثابت و شکل محتوای ثابت موجب می شود دست گرافیک برای طرحی باز باشد و خروجی طراحی نیز بهتر باشد.

معایب این نوع  وب سایت

 • همانطور که در بخش مزایا گفتیم افراد عادی توانایی ایجاد تغیر ر وبسایت را ندارند ، این موضوع امر مناسبی برای امنیت وب سایت است اما زمانی که شما که صاحب سایت هستید و می خواهید تغییری در وب سایت وارد کنید دچار مشکل خواهید شد زیرا هیچ کس جز فردی که به طراحی وب سایت مسلط است نخواهد توانست آن تغییرات را هرچند اگر کوچک باشد انجام دهد.
 • برای این که قسمتی را اضافه یا ویرایش کنید به علت ایستا بود وب سایت ، حتما باید این تغییرات را جدا جدا برای تمامی صفحات وب سایت اعمال نمایید .

این مقاله در مورد انواع وب سایت از نظر فنی نیز به پایان رسید . خوش حال خواهیم شد اگر شما عزیزان نظر ، نقد یا پیشنهاد خود را در مورد این مطلب در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

با تشکر

مشهد کد

 

Rate this post

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


یک دیدگاه “انواع وب سایت ها
 1. سوالات آزمون آیین نامه

  خیلی عالی و ممنون

  2018-02-08 | 01:58 پاسخ دادن