09368615760

انواع وب سایت ها

دسته بندی ها: برنامه نویسی, مقاله 66 بازدید
انواع وب سایت
انواع وب سایت ها
امتیاز به این مطلب

زمانی که نام از وب سایت برده می شود مطالب بسیار زیادی برای توضیح پیش می آید یکی ازین مسائل را می توان بحث تنوع آن از نظر نوع عنوان کرد . تقسیم بندی های بسیاری در ین زمینه وجود دارد که می توان برخی از آن ها را ار نظر موضوع و یا فنی عنوان کرد که به اختصار برخی از آن ها را پیگیری خواهیم کرد ولی از این میان تقسیم بندی که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت تنوع د روب سایت از نظر فنی خواهد بود ، پس در ادامه این آموزش همراه ما باشید با معرفی انواع وب سایت.

انواع وب سایت

همانطور که گفتیم تقسیم بندی های بسیاری برای طراحی یک وب سایت شکل گرفته است ، یکی از این تقسیم بندی ها که شما نیز با برخی از آنها آشنا هستید تقسیم بندی از نظر محتوا است. در زیر برای شما برخی از انواع وب سایت ها در این نوع تقسیم بندی را ذکر میکنیم :

 1. فروشگاهی
 2. آموزشی ( بلاگ )
 3. فیلم و موزیک
 4. گالری
 5. فروش فایل
 6. مجله اینترنتی

امروزه به شکل گسترده ای می توان گفت که اکثریت مردم برای انجام بسیاری از امور خود به وب سایت ها مراجعه و از آنها یاری می گیرند ، در میان این همه استفاده آیا تا به حال به این فکر کرده اید که از نظر فنی وب سایت هایی که تا به حال استفاده کرده اید به چه شکلند و به طور کلی بر چند نوعند؟

انواع وب سایت ها از نظر فنی به طور کل بر دو قسم است :

 1. وب سایت های پویا یا داینامیک ( Dynamic )

 2. وب سایت های ثابت یا استاتیک ( Static )

 

وب سایت پویا

وب سایت های داینامیک یا به عبارتی همان پویا همانطور که از نامشان مشخص است وب سایت هایی هستند که بصورت محتوای آنها به صورت پویاست و دائما بروز می شود . این گونه وب سایت ها توسط برنامه نویس طراحی و به یک کاربر که به سیستم مدیریت محتوا دسترسی دارد سپرده می شود تا محتوای آن را بروز نگه دارد. زبان های برنامه نویسی برای طراحی این وب سایت ها می تواند متفاوت باشد ولی عمدتا در بک اند  از زبان هایی مثل Php ، ASP و ASP.Net استفاده و در فرانت اند نیز از زبان هایی همانند Html ، CSS ، Ajax و … استفاده می شود.

مزایای این گونه وب سایت ها

 • چون زبان های برنامه نویسی که در این سبک از وب سایت ها  استفاده می شود پیچیده تر هستند ، قابلیت های بسیاری نیز قابل تعریف هستند.
 • از نظر کاربرد آسانتر هستند.
 • برای ایجاد تغییر یا حذف مطلب ، تصاویر ، صفحات و خیلی از چیز های دیگر محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه این محدودیت به صورت کاستومایز توسط مدیریت و سایت برای کاربران ایجاد شود .
 • اگر خواستید قسمتی را ویرایش کنید نیازی نیست آن را بر روی کلیه صفحات اعمال کنید و به راحتی می توانید قسمت مورد نظر خود را همانطور که می خواهید ویرایش کنید و تغیرات مورد نظر خود را بر روی آن قسمت اعمال نمایید.

معایب این گونه وب سایت ها

 • مقدار زیاد کد ها باعث بارگزاری کند و دیر هنگام وب سایت می شود .
 • این مقدار زیاد کد ها باعث افت رنکینگ در موتور های جستجوگر می شود .
 • عمدتا این وب سایت ها از نظر گرافیکی نسبت به وب سایت ها ی استاتیک سطح پایینتری دارند.
 • همانطور که گفتیم این وب سایت تغیر پذیرند ، ما این قابلیت را در قسمت مزایا به آن اشاره کردیم ، این قابلیت اما می تواند در بخش معایب نیز به آن اشاره کرد زیرا این قابلیت موجب افت سطح امنیت وب سایت نیز می شود .

وب سایت های ایستا

به طور کلی این وب سایت ها را نیز از روی نامشان شناخت ، وب سایت های ایستا ، یعنی وب سایت هایی که تغیرات در آنها وجود نداردو اگر هم باشد بسیار جزئی است . مانند آنها را احتمالا زیاد دیده اید ، البته به اندازه وب سایت های پویا پرتکرار نیستند . این  سبک از وب سایت ها را عمدتا شرکت ها یا اشخاصی که تنها می خواهند به معرفی خود بپردازند این وب سایت ها چیزی به نام آپدیت و بروز رسانی روزانه یا با بازه زمانی کم بریشان وجود ندارد ، پس با وب سایت ها پویای تک صفحهای اشتباهشان نگیرید.

زبان هایی که در این گونه وب سایت ها استفاده می شود همان زبان های HTML و CSS است . زبان برنامه نویسی در این سبک از وب سایت ها عموما استفاده نمی شود . اگر به دنبال آموزش طراحی وب رفته باشید ، آن چیزی که در ابتدای آموزش طراحی وب آموخته اید و آن پروژه ای که در ابتدا بر روی آن کار کرده اید  در واقع ساخت این سبک از وب سایت ها بوده است.

مزایای این نوع وب سایت

 • کد ها  در این نوع از وب سایت ها بسیار کمتر است نسبت به وب سایت ها ی نوع پویا
 • سرعت بارگزاری این وب سایت ها بسیار بالانر است
 • رنکینگ در موتور های جستجو برای وب سایت های ایستا به علت کوتاهی کد ها ، بسیار شرایط بهتری دارد
 • هزینه طراحی این وب سایت به علت سادگیشان بسیار کمتر است
 • چون محتوای این وب سایت ها ثابت است ، کاربر عادی نیز به آن دسترسی ندارد ، پس امنیت نیز باید بالاتر باشد
 • محتوای ثابت و شکل محتوای ثابت موجب می شود دست گرافیک برای طرحی باز باشد و خروجی طراحی نیز بهتر باشد.

معایب این نوع  وب سایت

 • همانطور که در بخش مزایا گفتیم افراد عادی توانایی ایجاد تغیر ر وبسایت را ندارند ، این موضوع امر مناسبی برای امنیت وب سایت است اما زمانی که شما که صاحب سایت هستید و می خواهید تغییری در وب سایت وارد کنید دچار مشکل خواهید شد زیرا هیچ کس جز فردی که به طراحی وب سایت مسلط است نخواهد توانست آن تغییرات را هرچند اگر کوچک باشد انجام دهد.
 • برای این که قسمتی را اضافه یا ویرایش کنید به علت ایستا بود وب سایت ، حتما باید این تغییرات را جدا جدا برای تمامی صفحات وب سایت اعمال نمایید .

این مقاله در مورد انواع وب سایت از نظر فنی نیز به پایان رسید . خوش حال خواهیم شد اگر شما عزیزان نظر ، نقد یا پیشنهاد خود را در مورد این مطلب در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

با تشکر

مشهد کد

 


طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک دیدگاه “انواع وب سایت ها
 1. سوالات آزمون آیین نامه

  خیلی عالی و ممنون

  1396-11-19 | 01:58 پاسخ دادن