رابط کاربری چیست؟

دسته بندی ها: رابط کاربری, گرافیک, مقاله 2,287 بازدید
رابط کاربری

حتما عبارت رابط کاربری به گوشتون خورده، تو مطلب امروزمون می خوایم رابط کاربری یا همون UI رو براتون به صورت مختصر معرفی کنیم.

رابط کاربری

UI یا رابط کاربری به هر عنصر دیداری میگن که یک کاربر در حین استفاده از یک سیستم کامپیوتری(لپ تاپ، موبایل، ساعت هوشمند و …) با اون سر و کار داره.

رابط کاربری معمولا مربوط می شه به تجربه یک کاربر در استفاده از یک نرم افزار، صفحه وب، بازی ویدئویی و … که در درجه اول شامل یک سری موارد مثل اینکه یک دکمه در کجای صفحه قرار بگیره و به کجا متصل باشه فاصلش با عناصر دیگه به چه شکل باشه و مواردی مثل این میشه.

برای توصیف ساده تر اینکه رابط کاربری یا همون UI چیه با یک استعاره شروع می کنیم:

یک ساختمون رو در نظر بگیرید. برای اینکه وارد اون بشید نیاز دارید که از درب ورودی اون رد بشین. حالا اگر دستگیره این در به جای، جای همیشگیش که براحتی به اون دسترسی دارین، روی قسمت بالایی در نصب شده باشه.

خوب تو این شرایط شما باید به سختی دستتون رو به اون دستگیره برسونید و اون رو بچرخونید تا بشه ازش عبور کنین یا مثلا در این ساختمون استعاره ای ما همه کلید هایی روشنایی بر روی یک قسمت خاص از اون مکان نصب شده باشه. خوب این اتفاق برای یک جای عمومی مثل مسجد یا یک نمایش گاه می تونه فکر خوبی باشه چون یک دفعه باید روشن بشه و یک دفعه خاموش و در باقی ساعات زیاد مورد استفاده نیست ولی توی یک ساختمون مسکونی این شکل قرار گیری می تونه یک دردسر بزرگ باشه واستون چو برای هر بار روشن و خاموش کرد لامپ هر اتاق شما باید به اون مکان برید لامپ رو روشن کنید و بعد به اون اتاق برگردید.

طراح رابط کاربری

خوب کار یک طراح رابط کاربری توی این دنیای استعاره ای ما میتونه این باشه که دستگیره و کلید ها رو در جایی قرار بده که کاربر احساس راحتی بیشتر در استفاده از اون داشته باشه.

به طور کل وظیفه یک طراح رابط کاربری ساده سازی فرایند استفاده از هر چیزی برای کاربره

یک طراح UI در طراحی یک سایت اساسا مسئولیت چگونگی هماهنگ شدن صفحات وب با هم و یا مواردی مثل این که یک لوگو کجا قرار یگیره و یا لوگو، تصویر، متن و باقی عناصر موجود در صفحه به چه شکلی قرار بگیرن که هم مفهوم خودشون رو بدرستی برسونند و هم اینکه کاربر به خوبی بتونه اون مفاهیم رو بگیره و در استفاده از اون ها دچار خستگی نشه

طراحان رابط کاربری در IT معمولا کارشون طراحی نرم افزار ها، وب سایت ها، برنامه های موبایلی هستش ولی از مهارتاشون می تونن تو مواردی مثل بازی های ویدئویی و نرم افزار های قابل اجرا در تلوزیون ها هوشمند هم استفاده کنن

به نظرتون وجود یک رابط کاربری در زندگی تون چه تاثیری داره؟

خب ممکنه واسه بعضی این سوال پیش بیاد که خب که چی؟ اصلا وجود همچین چیزی چه تاثیری رومون داره . بزارین چند تا مثال براتون بزنم:

تا حالا شده وارد یک سایتی که تابحال اصلا ازش اسمیم نشنیدین چه برسه به استفاده ازش بشین و بدون کمک و فکرکردن به راحی بتونید ازش استفاده کنید؟

یا این که برعکس وارد یک سایت بشین و اینقدر پیچیده باشه که نیاز باشه چندین و چند صفحه رو باز و بسته کنین تا به نتیجه مورد نظر خودتون برسین؟

یا مثلا سایتی که واسه کارتون یا درستون بهش نیاز دارید و باید هر چند روز ازش استفاده کنید انقدر همه چیزش به هم ریختست که دلتون می خواد کلا انجام اون کار ور بیخیال بشید و دیگه ازون وب سایت یا نرم افزار استفاده نکنید؟

یک UI ضعیف مثل یک ایستگاه چند خطه مترو می مونه که هیچ تابلو راهنمایی واسه مسافراش نداره خوب خروجی این اتفاق چیزی جز گیج شدن و سردرگمی مسافراش نیست

امیدوارم توضیحاتی که در مورد رابط کاربری دادم بهتون تو دریافت این که رابط کاربری چیه کمکتون کرده باشه. خوش حال میشم اگر نظراتتون در مورد این نوشته و به طور کل رابط کاربری در قسمت نظرات با ما در میون بذارین.

5/5 - (2 امتیاز)

طراح گرافیک، رابط کاربری و تجربه کاربری ، علاقه‌مند به تکنولوژی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.